W inwentarzach dawnych poznańskich instytucji kulturalnych, Muzeum im. Mielżyńskich TPNP, Historische Gesellschaft für die Provinz Posen, Provinzialmuseum oraz Kaiser Friedrich Museum zachowały się rozmaite wzmianki o odkryciach kości zwierzęcych.

Kości towarzyszyły rozmaitym śladom działalności ludzkiej – znajdowano je na stanowiskach archeologicznych razem z potłuczonymi garnkami i różnymi przedmiotami z kamienia, brązu czy żelaza.

Wyróżniały się jednak szczątki fauny, pochodzące z dawnych epok geologicznych, kiedy człowiek jeszcze nie istniał, a także z czasów, gdy człowiek w Europie stawiał pierwsze kroki i jego obecność w rejonie Poznania ciągle jeszcze jest przedmiotem dyskusji wśród archeologów.

Nowa wystawa prezentowana w ramach cyklu Bliskie spotkania z…  pt. „Mamut i jego myśliwi” przybliża muzealnym gościom temat pradawnych szczątków tytułowego bohatera!

Przedstawione zostały na niej zabytki z epoki kamienia datowane na czasy, kiedy owe zwierzęta występowały na terenie Polski.

Artefaktom towarzyszą bogate opisy i barwne ilustracje dotyczące tych niezwykłych zwierząt.

Dowiemy się m.in.: Gdzie występowały mamuty? Jakie było ich naturalne środowisko przyrodnicze? W jakim  okresie żyły?

Część wystawy poświęcona zostanie także wstydliwym wątkom tępienia mamutów. Poczytamy o życiu myśliwych i masowych polowaniach na te zwierzęta. Dowiemy się jak ciężki był żywot naszych przodków w owych czasach.

Serdecznie zapraszamy na Wodną 27 w Poznaniu!

 

Kiedy: Wystawa jest czynna od początku lutego do końca kwietnia

Kuratorzy wystawy: dr Małgorzata Winiarska-Kabacińska

Gdzie: Sala wystaw czasowych na I piętrze

Wstęp: Po zakupie biletu MAP