Fundacja Kultury Irlandzkiej już po raz dziesiąty organizuje w Poznaniu „Dni św. Patryka”, w czasie trwającego trzy dni spotkania z irlandzką kulturą będzie można potańczyć, posłuchać muzyki, obejrzeć ciekawy film, nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych miłośników Irlandii.  Wszystko to odbędzie się w Poznaniu, który w tym roku specjalnie na Dzień św. Patryka zabłyśnie na zielono.                 

Dni św. Patryka odbywające się pod patronatem honorowym Ambasadora Irlandii i Konsula Honorowego Irlandii w Poznaniu rozpoczną się w tym roku w sposób niezwykły.  W dniu 15 marca, o godz. 18:30 na poznańskim Starym Rynku odbędzie się uroczyste uruchomienie zielonego podświetlenia Ratusza. Uruchomienie podświetlenia zostanie dokonane wspólnie przez: Jego Ekscelencję Eugene’a Hutchinsona Ambasadora Irlandii w Polsce, Pana Ryszarda Grobelnego Prezydenta Miasta Poznania, Pana Mateusza Morawieckiego Konsula Honorowego Irlandii w Poznaniu i Justynę Mazurek-Schramm, wiceprezesa Zarządu Fundacji.

Podświetlenie Ratusza możliwe będzie dzięki firmie Eneos Grupa Enea, która zajmuje się kwestiami technicznymi i pokrywa koszty związane z podświetleniem. 

Wieczorem 15 marca na zielono podświetlony zostanie również Stadion Miejski przy ul. Bułgarskiej oraz Wieża Sędziowska nad Jeziorem Malta. Podświetlenia trwać będą do 17 marca włącznie. Miejsca te nawiązują do niepowtarzalnej atmosfery jaką w czerwcu 2012 roku przywieźli ze sobą irlandzcy kibice piłkarscy, mamy nadzieję, że specjalne, zielone życzenia jakie Poznań prześle w tym roku do Irlandii zachęcą Irlandczyków do ponownego odwiedzenia naszego miasta.

W programie Dni św. Patryka znajdą się ponadto: otwarte warsztaty tańca irlandzkiego, koncerty muzyki irlandzkiej – w tym muzyków prosto z Zielonej Wyspy, Festiwal Filmów Irlandzkich, ze specjalną projekcją dla dzieci oraz dzięki gościnności Muzeum Archeologicznego specjalne spotkanie z Irlandią dedykowane najmłodszym.

Fundacja Kultury Irlandzkiej jest organizacją non profit, o statusie organizacji pożytku publicznego, od 2003 roku promuje kulturę irlandzką w Polsce we wszelkich jej aspektach, oraz dofinansowuje irlandzkie projekty indywidualne.

W roku 2013 Fundacja organizuje Dni św. Patryka w dziewięciu polskich miastach.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z Justyną Schramm,  jschramm@fki.home.pl,  +48  510 067 325. 

 

PROGRAM – Dni św. Patryka 2013

  

Miejsce: Poznań

Data: 15-17 marca 2013

Pod patronatem Ambasady Irlandii w Warszawie i Konsula Honorowego Irlandii w Poznaniu

Po raz pierwszy Poznań zabłyśnie na zielono z okazji Dnia św. Patryka. Od 15-17 marca na zielono podświetlony będzie Ratusz miejski na Starym Rynku, Stadion Miejski oraz Wieża Sędziowska nad Jeziorem Malta.

15.03.2013, godz. 18:30,uroczyste uruchomienie podświetlenia Ratusza w obecności Ambasadora Irlandii, Prezydenta Miasta Poznania, Konsula Honorowego Irlandii w Poznaniu oraz wiceprezesa Zarządu Fundacji.

Poniżej zamieszczamy program Dni podzielony tematycznie:

TANIEC

Warsztaty tańca, 16 marca 2013, IV Liceum Ogólnokształcące ul. Swojska 6

10:00-11:0 – Skoczna zabawa to podstawa, czyli warsztaty tańca irlandzkiego dla dzieci

Spotkanie idealne dla pełnych energii dzieciaków w wieku 6-12 lat poszukujących ciekawej formy wyrażenia swoich tanecznych talentów!

11:15-12:15 – Tip down treble tup tup, czyli wstęp do stepu irlandzkiego 

Spotkanie dla młodzieży i dorosłych zafascynowanych bogatym światem rytmu i dźwięków kryjących się w naszych stopach. Polecamy osobom preferującym taniec solo. Uwaga! Zabierzcie buty na twardej podeszwie!

12:30-14:00 – Wiatraki, szuflady, świrki i świeczniki, czyli grupowe tańce irlandzkie

Integracja i miła atmosfera przede wszystkim, a dodatkowo niezły irlandzki aerobic. Polecamy dla osób spragnionych towarzystwa lub poszukujących przyjaciół.

Prowadzenie: Magdalena Mak, instruktor tańca irlandzkiego (ISTA, EtnoBalans)

Zapisy na warsztaty od 1 marca na e-mail fundacja@fki.home.pl

MUZYKA

Koncerty, Pub Tanners, ul. Klasztorna 17/18

14.03, Shannon, wstęp 15zł

15.03, Jan Malisz & Irish

16.03, Martin McCormac & Maurice Egan

17.03, Martin McCormac & Maurice Egan

Koncerty w dniach 15-17 marca wstęp wolny

 

FILM

Festiwal Filmu Irlandzkiego, Charlie Monroe Kino Malta, ul. Rybaki 6a

15.03.2013,

godz. 19:00, Kryptonim: Shadow Dancer, reż. James Marsh

16.03.2013

 godz.17.00, Sanctuary, reż. Norah McGettigang.

godz.19.00, Głód reż. Steve’a McQueena

17.03.2013

 godz. 12.00 seans dla dzieci – Anam an Amhráin- tradycyjne ballady irlandzkie w wersji animowanej czas trwania ok 45 minut z wprowadzeniem

godz. 17.00, Kryptonim:Shadow Dancer, reż. James Marshg.

godz. 19.00, Once reż. John Carney

 

DLA DZIECI

Muzeum Archeologiczne, 17.03.2013, ul. Wodna 27

godz. 14:00-15:30, „Magiczna Irlandia” czyli opowieści z Zielonej Wyspy, prezentacja multimedialna o Irlandii, spotkanie z irlandzkimi instrumentami, tańcem, warsztaty plastyczne z nagrodami

(bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Muzeum)

 

Na wszystkie imprezy wstęp wolny

 

Organizatorzy: Fundacja Kultury Irlandzkiej, Tanner’s Irish Pub

 Sponsorzy: Bank Zachodni WBK, Eneos Grupa Enea

Partnerzy: Miasto Poznań, POSIR, KKS Lech Poznań, Marcelin Management, ISTA Szkoła Tańca Irlandzkiego, Etno Balans Szkoła Tańca, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Charlie Monroe Kino Malta, IV Liceum Ogólnokształcące

 

Kontakt: Justyna Schramm, jschramm@fki.home.pl, tel. kom. +48 510 067 325