Wielka zbiórka pamiątek dla Muzeum Historii Polski

Akcja organizowana przez Muzeum Historii Polski!

Więcej na:

http://muzhp.pl/pl/c/1684/wielka-zbiorka-pamiatek-dla-muzeum-historii-polski

 Trwa ogólnoświatowa społeczna zbiórka pamiątek historycznych „Małe Wielkie Historie” zainaugurowana w 2016 roku. Do tej pory udało się pozyskać blisko 5500 obiektów dla Muzeum Historii Polski. Wśród eksponatów znalazły się przedmioty otrzymane przez darczyńców z kraju, jak i zagranicy – Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji czy Niemiec.

 Celem zbiórki jest pozyskanie nowych muzealiów do Muzeum Historii Polski. Czekamy na najrozmaitsze obiekty o wartościach historycznych, także związane z osobistymi losami darczyńców i ich rodzin. Szczególne znaczenie mają dla nas przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989. Zainteresowani jesteśmy również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą – a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urządzeniami, meblami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych.

W inwentarzu muzealnym zarejestrowanych jest już blisko 22 tysiące muzealiów, a dzięki akcji „Małe Wielkie Historie” do Muzeum trafiło do tej pory łącznie prawie 5500 obiektów. Kolekcja MHP wzbogaciła się ponadto o ponad 180 cyfrowych kopii dokumentów, fotografii i nagrań audio. Dużą część darowizn stanowię książki, prasa oraz różnego rodzaju archiwalia i dokumenty: rękopisy, pisma urzędowe, dyplomy, legitymacje, broszury czy bilety. Wśród otrzymanych pamiątek znalazły się między innymi XIX-wieczna szafka pod lustro ze skrytką, w której przechowywano dokumenty Państwa Podziemnego w trakcie II wojny światowej, XVII-wieczny list króla Jana Kazimierza do chorążego inowrocławskiego Świętosława Wilgostowskiego z 1660 r., średniowieczne krzyżyki z XI-XIV w., cylinder z 1900 r. wraz z oryginalnym drewnianym opakowaniem, albumy ze zdjęciami rodzinnymi oraz zbiory fotografii dokumentujące różne wydarzenia polityczne w Polsce w latach 80., matryca i rama do sitodruku z tekstem przysięgi Solidarności Walczącej i krótką historią organizacji, a także kamienne tablice z kaplicy Domu Polskiego w Wiedniu związane z walką o niepodległość, powstałe w latach 1914-1920.

Muzeum Historii Polski weszło również w posiadanie zbioru kilkuset obiektów związanych z kilkoma rodzinami arystokracji polskiej XIX i XX w., przede wszystkim z Lubomirskimi, kolekcji zabawek, ubranek dla dzieci i drobnych przedmiotów z okresu II RP oraz zbiór materiałów (maszynopis i rękopisy) dotyczących działań wojennych na Północnym Mazowszu w sierpniu 1920 r. autorstwa rotmistrza Włodzimierza Kwapiszewskiego.

Otrzymane pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum Historii Polski. Część ofiarowanych przedmiotów trafi na wystawę stałą Muzeum, a wszystkie inne dary zostaną należycie zabezpieczone z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych.

Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum Historii Polski pamiątek mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie, bądź mailowo. Prosimy kontaktować się z organizatorami akcji pod numerem telefonu: (22) 211 90 29, (22) 211 90 48 lub e-mailem: pamiatki@muzhp.pl. Każda taka propozycja zostanie rozpatrzona przez pracowników Muzeum Historii Polski.

 

*Muzeum Archeologiczne w Poznaniu tylko promuje akcję MHP. W celu przekazania przedmiotów prosimy o kontakt pod wyżej podanym numerem i adresem email.

 

 

^
 

Muzeum Archeologiczne oferuje pokoje gościnne!

 

^
 

Wystawa z cyklu Bliskie spotkania z… Początki miast wielkopolskich

Życie ludzi zawsze skupia się wokół największych ośrodków, będących centrami politycznymi, gospodarczymi, religijnymi i kulturalnymi. Tak było dawniej i tak jest obecnie. W początkach średniowiecza na ziemiach słowiańskich funkcję takich centrów pełniły grody. Te warowne ośrodki stanowiły podstawową siłę organizacji plemiennych, a później bazę pozwalającą na powstawanie państw, w tym także państwa pierwszych Piastów. Istnienie grodów umożliwiało strzeżenie granic i utrzymanie władzy książęcej.  Grody były ośrodkami władzy, a także miejscem intensywnego rozwoju handlu i rzemiosła. Z czasem zaczęły zastępować  je miasta, które na ziemiach polskich pojawiły się w XIII wieku. Lokowanie ośrodków miejskich i nadawanie im przywilejów sprzyjało coraz szybszemu rozwojowi gospodarczemu, politycznemu i kulturalnemu ziem polskich.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu w ramach cyklu Bliskie Spotkania z… zaprezentuje ekspozycje poświęconą początkom urbanizacji na terenach Wielkopolski. Wystawę ubogacą artefakty pochodzące z badań miejskich. Zapraszamy serdecznie na I piętro Pałacu Górków.

 

Kiedy: 1 sierpnia – 15 września 2017

Kuratorzy wystawy: Magdalena Sprenger, Magdalena Poklewska-Koziełł

Gdzie: Sala wystaw czasowych I piętro MAP

Wstęp: Po zakupie biletu MAP

 

^
 

Ptaki w kadrach zaklęte – wystawa fotografii na dziedzińcu MAP

 

Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie dziko żyjących w Polsce ptaków, w szczególności gatunków śpiewających. Trznadle, sikory czy łuszczaki występują w lasach, parkach i ogrodach, jednak ze względu na swoją pospolitość i niewielkie rozmiary nie stanowią głównych celów fotografii przyrodniczej. Autor wystawy odchodzi od takiego podejścia, poświęca ekspozycję w całości gatunkom często spotykanym, aby ukazać odbiorcy piękno na pozór zwyczajnej awifauny. Dla osiągnięcia tego celu fotograf zatrzymuje przyrodę w nietypowy sposób, wykorzystując intrygującą perspektywę, zastanawiające układy kompozycji i grę nieostrości. Warto bowiem zatrzymać się przy naturze, przystanąć w codziennym pośpiechu i dostrzec magię świata dzikiej przyrody.

Słowo o autorze:Piotr Górny – fotograf dzikiej przyrody, nagradzany i wyróżniany w konkursach i festiwalach międzynarodowych (Tokyo International Foto Awards, Moscow International Foto Awards, Prix de la Photographie Paris, International Photo Salon Plovdiv, Fine Art Photography Awards), Fotograf Roku 2017 Okręgu Toruńskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Prace autora publikował „National Geographic”, „Acta Ornithologica”, „Foto-Kurier”, „MP Salamandra”, „ASF International Fine Art Photography”. Indywidualne wystawy Piotra Górnego miały miejsce m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy czy Uniwersytecie Gdańskim. Jesienią 2016 roku autor był gościem IX Międzynarodowego Festiwalu Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Sztuka Natury”.

 

Wystawa czynna od 11 sierpnia do 30 września 2017.

 

^
 

Letnie godziny otwarcia MAP!

Od 01.07 do 31.08 wystawy będą czynne wg letnich godzin otwarcia.

Wtorek – Czwartek: 10.00 – 17.00
Piątek – Sobota: 11.00 – 18.00
Niedziela: 12.00 – 16.00
Poniedziałek – nieczynne

Przypominamy, że ostatnie wejście jest zawsze na pół godziny przed zamknięciem a w soboty wstęp jest darmowy.

 

^
 

Zapraszamy na letnie projekcje i warsztaty

Zapraszamy na projekcje filmów lub bajek dla dzieci związanych tematycznie z archeologią i historią. Spotkania połączone będą z warsztatami plastycznymi. Uczestników indywidualnych zapraszamy po projekcji na bezpłatne warsztaty plastyczne.

 

Warsztaty nie są przeznaczone dla grup zorganizowanych. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszą rezerwację udziału w projekcji pod nr telefonu:

61 852 82 51.

Niezapowiedziane grupy będą wpuszczane tylko i wyłącznie w przypadku wolnych miejsc na sali.

 

Kiedy: 6.07 oraz  27 lipca, a także 3 i 24 sierpnia, godz. 12.00-14.30

Lista filmów:

6.07 – Asterix i Obelix – Osiedle bogów (2014)

27.07 –  Tedi i poszukiwacze zaginionego miasta (2012)

3.08 – Noc w muzeum 3. Tajemnica grobowca (2014)

24.08 – Dzwonnik z Notre Dame 2 (2002)

 

Wstęp: wolny; wejściówki na warsztaty można odebrać w kasie biletowej muzeum w dniu projekcji filmu. Liczba uczestników warsztatów ograniczona!

 

^
 

Letnia Akademia Malucha – lipiec – sierpień 2017

Letnia Akademia Malucha

„Mały archeolog i wielkie budowle z przeszłości”

lipiec – sierpień 2017

Wszystkie rządne wiedzy dzieciaki zapraszamy w wakacje do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu! Będziecie mogli wybrać się w fascynującą podróż po największych starożytnych budowlach jakie kiedykolwiek zostały zbudowane przez człowieka. Niektóre z nich skrywają w swoich murach niezwykłe tajemnice, które postaramy się wyjaśnić podczas naszych zajęć. Jedyne czego potrzebujesz, aby do nas przyjść to plecak pełen ciekawości, rządzy przygód i chęci do zdobywania nowej wiedzy.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Tematycznie będą obejmowały zarówno zagadnienia archeologiczne, jak i historyczno – kulturowe. Zajęcia realizowane będą w przystępny sposób, mający na celu zaktywizowanie uczestników, poruszenie ich wyobraźni, przedstawienie minionych czasów oraz zachęcenie maluchów do jak najczęstszych wizyt w Muzeum Archeologicznym. Zajęcia są adresowane dla osób indywidualnych.

Zapisy: od 13 czerwca w kasie biletowej muzeum lub telefonicznie (Tel. 61 852 82 51)

Koszt: 5 zł

Warsztaty będą odbywały się w środy i piątki  w lipcu i sierpniu w godzinach od 11:00 do 12:30.

 

Tematy zajęć:

 

5.07. „Pokaźnie Stonhange”

7.07. „Niebotyczne Zikkuraty”

12.07. „Okazały grobowiec Ramzesa II”

14.07. „Solidny labirynt w Knossos”

19.07. „Imponujące Pafos”

21.07. „Kolosalne Forum Romanum”

26.07. „Potężny Wielki Mur”

28.07. „Przeogromny Malbork”

 

2.08. „Pokaźnie Stonhange”

4.08. „Niebotyczne Zikkuraty”

9.08. „Okazały grobowiec Ramzesa II”

11.08. „Solidny labirynt w Knossos”

16.08. „Monumentalne greckie świątynie”

18.08. „Kolosalne Forum Romanum”

23.08. „Gigantyczny akwedukt

25.08. „Potężny Wielki Mur”

30.08. „Przeogromny Malbork”

 

 

^
 

20 lat polskich wykopalisk w Sakkarze – wystawa czasowa

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu otwiera nową wyjątkową ekspozycję! „20 lat polskich wykopalisk w Sakkarze” to opowieść o bogatej we wrażenia archeologicznej przygodzie kontynuowanej (z jedną przerwą) od 1987 roku! Wystawę otworzymy w Noc Muzeów, 20 maja o godzinie 18.00!

Przez dwie dekady w cieniu najstarszej piramidy świata zespół badaczy pod kierownictwem profesora Karola Myśliwca miał godną pozazdroszczenia okazję do eksploracji grobów egipskich możnych. Wśród nich znalazł się wezyr o trzech imionach (Fefi, Unsi-ach, Merefnebef) pochowany nieopodal słynnej schodkowej piramidy z 2650 r. przed Chr.

Mamy niespotykaną przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu gdzie od 20 maja będzie można podziwiać egipskie artefakty i niezwykle barwne fotogramy związane z wykopaliskami!

Edukatorzy MAP szykują także nie lada gratkę dla najmłodszych. Do dyspozycji naszych milusińskich oddana zostanie jedna z sal wystawy czasowej. Czeka bogaty interaktywny program: rekonstruowane stroje, piękne egipskie fryzury i wiele innych atrakcji, które przetestuje każdy z przybyłych gości!

Sakkara to miejsce szczególne! Na północ i południe od wspomnianego schodkowego grobowca Dżosera, drugiego władcy III dynastii, rozciąga się największa nekropola starożytnego Egiptu – cmentarz miasta Mennefer czyli Memfis. Nieopodal tradycyjnej stolicy Kraju nad Nilem położo­nej na zachodnim brzegu rzeki, polska misja archeologiczna  pod kierunkiem profesora Karola Myśliwca podjęła w 1987 r. badania po zachodniej stronie piramidy. Był to obszar zapomniany dotychczas przez archeologów. W 1996 r. po przerwie wznowiono prace i odkry­to tu wspomniany grobowiec wezyra Merefnebefa.

 

^
 

234 metry kwadratowe Poznania- wystawa czasowa w podziemiach

Niezwykłe odkrycia przez stulecia schowane pod brukiem poznańskiej Starówki wyeksponowane zostały w ceglanych podziemiach Pałacu Górków. Ekspozycja „234 metry kwadratowe Poznania”, której kuratorem jest kierowniczka wykopalisk na Starym Rynku mgr Kateriny Zisopulu-Bleja jest dostępna dla zwiedzających od 16 grudnia do 31 sierpnia!

 

Przyszłość to zrewitalizowane oblicze Starego Rynku. Zanim jednak przyjdzie nowe, warto pochylić się nad tym co stare! Plany rewitalizacyjne wytworzyły dogodne warunki do przeprowadzenia badań archeologicznych wyprzedzających przyszłą inwestycję. W 2015 roku prace badawcze na obszarze rynku pod kierownictwem Kateriny Zisopulu-Bleji podjęło Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.

 

Teren głównego placu miasta to miejsce szczególne. Istniejący tutaj główny węzeł komunikacyjny ogniskował handel dalekosiężny i lokalny. Istotną rolę odgrywały także władze miejskie urzędujące w sąsiedztwie jednego z wykopów. Pół roku pracy archeologów pozwoliło odsłonić rynek widziany przez pryzmat zgromadzonych źródeł materialnych. Dzięki nim wzbogaciliśmy się o informacje na temat organizacji przestrzennej i dawnej infrastruktury.

 

Wśród znalezionych skarbów zwiadzający zobaczą numizmatyczne rewelacje w postaci beznapisowych Denarów Władysława Łokietka. Interesujące mogą okazać się relikty dawnych gier towarzyskich kostki do gry, pionki i żetony. Nie zabraknie przedmiotów związanych z kultem jak plakietka pielgrzymia datowana na 2 poł. XIII i początek XIV wieku. Do zabytków o szczególnej randze należy unikatowy w skali europejskiej diadem turniejowy będący przejawem elitarnej kultury rycerskiej pochodzący z końca XIII lub początku XIV wieku.

 

Sześć miesięcy prac terenowych na obszarze Starego Rynku jest jedynie etapem w pełnym  poznaniu efektów tych działań. Żmudnie gromadzona wiedza z każdym miesiącem dostarcza kolejnych rewelacji, a wielomiesięczne prace konserwatorskie prowadzone w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu przywracają blask przedmiotom spoczywającym przez wieki w ziemi.

 

Archeologów czeka jeszcze wiele tygodni pracy gabinetowej. Ponad tysiąc wydzielonych zabytków gwarantuje wiele godzin analiz. Zabytki nie powinny jednak tkwić cały czas w magazynach. Dlatego zapraszamy serdecznie na wystawę „234 metry kwadratowe Poznania”, od 16 grudnia do końca sierpnia w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

 

 

^
 

OSADNICTWO WIELOKULTUROWE W NAPACHANIU, GM. ROKIETNICA, STAN. 59. WYNIKI BADAŃ ARCHEOLOGICZNYCH.

 

^