NAGRODY IZABELLA 2016 dla MAP i Genius loci

Dnia 22 maja 2017 roku, w Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach, Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego wręczył nagrody w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „IZABELLA 2016”.

NAGRODY IZABELLA 2016

KATEGORIA I – DZIAŁALNOŚĆ WYSTAWIENNICZANAGRODA GŁÓWNA – GRAND PRIX statuetka „IZABELLA”Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – „Archeologiczne tajemnice palatium i katedry poznańskiego Ostrowa” – wystawa czasowa

 

KATEGORIA II – DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA, PROMOCYJNA, MARKETINGOWA

NAGRODA PIERWSZA

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – „Pokolenie 966 – świt wielkich przemian” – program edukacyjny

 

 

KATEGORIA IV – KONSERWACJA, OCHRONA DZIEDZICTWA KULTURY, INWESTYCJE

NAGRODA DRUGA

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – „Konserwacja zabytków z badań archeologicznych na Starym Rynku w Poznaniu” – prace konserwatorskie

 

^
 

Zapraszamy na letnie projekcje i warsztaty

Zapraszamy na projekcje filmów lub bajek dla dzieci związanych tematycznie z archeologią i historią. Spotkania połączone będą z warsztatami plastycznymi. Uczestników indywidualnych zapraszamy po projekcji na bezpłatne warsztaty plastyczne.

 

Warsztaty nie są przeznaczone dla grup zorganizowanych. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszą rezerwację udziału w projekcji pod nr telefonu:

61 852 82 51.

Niezapowiedziane grupy będą wpuszczane tylko i wyłącznie w przypadku wolnych miejsc na sali.

 

Kiedy: 6.07 oraz  27 lipca, a także 3 i 17 sierpnia, godz. 12.00-14.30

Lista filmów:

6.07 – Asterix i Obelix – Osiedle bogów (2014)

27.07 –  Tedi i poszukiwacze zaginionego miasta (2012)

3.08 – Noc w muzeum 3. Tajemnica grobowca (2014)

24.08 – Dzwonnik z Notre Dame 2 (2002)

 

Wstęp: wolny; wejściówki na warsztaty można odebrać w kasie biletowej muzeum w dniu projekcji filmu. Liczba uczestników warsztatów ograniczona!

 

^
 

Letnia Akademia Malucha – lipiec – sierpień 2017

Letnia Akademia Malucha

„Mały archeolog i wielkie budowle z przeszłości”

lipiec – sierpień 2017

Wszystkie rządne wiedzy dzieciaki zapraszamy w wakacje do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu! Będziecie mogli wybrać się w fascynującą podróż po największych starożytnych budowlach jakie kiedykolwiek zostały zbudowane przez człowieka. Niektóre z nich skrywają w swoich murach niezwykłe tajemnice, które postaramy się wyjaśnić podczas naszych zajęć. Jedyne czego potrzebujesz, aby do nas przyjść to plecak pełen ciekawości, rządzy przygód i chęci do zdobywania nowej wiedzy.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Tematycznie będą obejmowały zarówno zagadnienia archeologiczne, jak i historyczno – kulturowe. Zajęcia realizowane będą w przystępny sposób, mający na celu zaktywizowanie uczestników, poruszenie ich wyobraźni, przedstawienie minionych czasów oraz zachęcenie maluchów do jak najczęstszych wizyt w Muzeum Archeologicznym. Zajęcia są adresowane dla osób indywidualnych.

Zapisy: od 13 czerwca w kasie biletowej muzeum lub telefonicznie (Tel. 61 852 82 51)

Koszt: 5 zł

Warsztaty będą odbywały się w środy i piątki  w lipcu i sierpniu w godzinach od 11:00 do 12:30.

 

Tematy zajęć:

 

5.07. „Pokaźnie Stonhange”

7.07. „Niebotyczne Zikkuraty”

12.07. „Okazały grobowiec Ramzesa II”

14.07. „Solidny labirynt w Knossos”

19.07. „Imponujące Pafos”

21.07. „Kolosalne Forum Romanum”

26.07. „Potężny Wielki Mur”

28.07. „Przeogromny Malbork”

 

2.08. „Pokaźnie Stonhange”

4.08. „Niebotyczne Zikkuraty”

9.08. „Okazały grobowiec Ramzesa II”

11.08. „Solidny labirynt w Knossos”

16.08. „Monumentalne greckie świątynie”

18.08. „Kolosalne Forum Romanum”

23.08. „Gigantyczny akwedukt

25.08. „Potężny Wielki Mur”

30.08. „Przeogromny Malbork”

 

 

^
 

20 lat polskich wykopalisk w Sakkarze – wystawa czasowa

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu otwiera nową wyjątkową ekspozycję! „20 lat polskich wykopalisk w Sakkarze” to opowieść o bogatej we wrażenia archeologicznej przygodzie kontynuowanej (z jedną przerwą) od 1987 roku! Wystawę otworzymy w Noc Muzeów, 20 maja o godzinie 18.00!

Przez dwie dekady w cieniu najstarszej piramidy świata zespół badaczy pod kierownictwem profesora Karola Myśliwca miał godną pozazdroszczenia okazję do eksploracji grobów egipskich możnych. Wśród nich znalazł się wezyr o trzech imionach (Fefi, Unsi-ach, Merefnebef) pochowany nieopodal słynnej schodkowej piramidy z 2650 r. przed Chr.

Mamy niespotykaną przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu gdzie od 20 maja będzie można podziwiać egipskie artefakty i niezwykle barwne fotogramy związane z wykopaliskami!

Edukatorzy MAP szykują także nie lada gratkę dla najmłodszych. Do dyspozycji naszych milusińskich oddana zostanie jedna z sal wystawy czasowej. Czeka bogaty interaktywny program: rekonstruowane stroje, piękne egipskie fryzury i wiele innych atrakcji, które przetestuje każdy z przybyłych gości!

Sakkara to miejsce szczególne! Na północ i południe od wspomnianego schodkowego grobowca Dżosera, drugiego władcy III dynastii, rozciąga się największa nekropola starożytnego Egiptu – cmentarz miasta Mennefer czyli Memfis. Nieopodal tradycyjnej stolicy Kraju nad Nilem położo­nej na zachodnim brzegu rzeki, polska misja archeologiczna  pod kierunkiem profesora Karola Myśliwca podjęła w 1987 r. badania po zachodniej stronie piramidy. Był to obszar zapomniany dotychczas przez archeologów. W 1996 r. po przerwie wznowiono prace i odkry­to tu wspomniany grobowiec wezyra Merefnebefa.

 

^
 

Z cyklu Bliskie spotkania z… „W sercu starożytnego miasta…”od 20 maja 2017

Wystawa fotografii Roberta Słabońskiego „W sercu starożytnego miasta. Pięć lat badań krakowskich archeologów na agorze w Pafos na Cyprze (2011 – 2015)”

Maj-lipiec 2017 r.

Kurator: M. Żukowska-Gieżek

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu gości kolejną odsłonę zdjęć dokumentujących odkrycia i wyniki badań krakowskich archeologów w mieście Nea Pafos na Cyprze. Badania prowadzone od 2011 r. w ramach Paphos Agora Project pod kierownictwem prof. dr hab. Ewdoksii Papuci-Władyki, kierownika Zakładu Archeologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, koncentrują się w sercu antycznego miasta – agory.

Początki miasta Nea Pafos, którego zabytki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, sięgają przełomu IV/III w. p.n.e. W okresie hellenistyczno-rzymskim Pafos było stolicą antycznego Cypru. Agora, jako główny plac miejski skupiała w sobie najważniejsze funkcje, zarówno administracyjne, handlowe, jak i kultowe. W trakcie badań odsłonięto założenia architektoniczne o charakterze publicznym, w tym świątynię oraz budynek magazynowy. Niezwykle atrakcyjnych odkryć w postaci naczyń, figurek i monet dostarczyła także studnia, zamieniona po okresie użytkowania w śmietnisko.

Przedsięwzięcie dokumentuje znany fotograf i archeolog Robert Słaboński, który w ciekawy sposób obrazuje interdyscyplinarne działania krakowskich archeologów w centrum antycznej stolicy Cypru. Pokazując zarówno wysiłek i zaangażowanie ludzi, metody badań oraz wspaniałe zabytki, przybliża wiedzę na temat historii miasta.

Fotogramom towarzyszą oryginalne antyczne naczynia cypryjskie oraz kamienna głowa kurosa, z których najstarsze datowane są na późną epokę brązu, najmłodsze na okres hellenistyczny. Zabytki pochodzą ze zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, które ten otrzymał w darze w latach 70. XIX wieku od  księcia Władysława Czartoryskiego.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Paphos Agora Project oraz Zakładem Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Autorzy wystawy:
Ewdoksia Papuci-Władyka, Robert Słaboński, Łukasz Miszk, Małgorzata Kajzer, Maciej Wacławik, Kamila Nocoń, Barbara Zając, Alicja Jurkiewicz

 

 

 

 

 

^
 

234 metry kwadratowe Poznania- wystawa czasowa w podziemiach

Niezwykłe odkrycia przez stulecia schowane pod brukiem poznańskiej Starówki wyeksponowane zostały w ceglanych podziemiach Pałacu Górków. Ekspozycja „234 metry kwadratowe Poznania”, której kuratorem jest kierowniczka wykopalisk na Starym Rynku mgr Kateriny Zisopulu-Bleja jest dostępna dla zwiedzających od 16 grudnia do 31 sierpnia!

 

Przyszłość to zrewitalizowane oblicze Starego Rynku. Zanim jednak przyjdzie nowe, warto pochylić się nad tym co stare! Plany rewitalizacyjne wytworzyły dogodne warunki do przeprowadzenia badań archeologicznych wyprzedzających przyszłą inwestycję. W 2015 roku prace badawcze na obszarze rynku pod kierownictwem Kateriny Zisopulu-Bleji podjęło Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.

 

Teren głównego placu miasta to miejsce szczególne. Istniejący tutaj główny węzeł komunikacyjny ogniskował handel dalekosiężny i lokalny. Istotną rolę odgrywały także władze miejskie urzędujące w sąsiedztwie jednego z wykopów. Pół roku pracy archeologów pozwoliło odsłonić rynek widziany przez pryzmat zgromadzonych źródeł materialnych. Dzięki nim wzbogaciliśmy się o informacje na temat organizacji przestrzennej i dawnej infrastruktury.

 

Wśród znalezionych skarbów zwiadzający zobaczą numizmatyczne rewelacje w postaci beznapisowych Denarów Władysława Łokietka. Interesujące mogą okazać się relikty dawnych gier towarzyskich kostki do gry, pionki i żetony. Nie zabraknie przedmiotów związanych z kultem jak plakietka pielgrzymia datowana na 2 poł. XIII i początek XIV wieku. Do zabytków o szczególnej randze należy unikatowy w skali europejskiej diadem turniejowy będący przejawem elitarnej kultury rycerskiej pochodzący z końca XIII lub początku XIV wieku.

 

Sześć miesięcy prac terenowych na obszarze Starego Rynku jest jedynie etapem w pełnym  poznaniu efektów tych działań. Żmudnie gromadzona wiedza z każdym miesiącem dostarcza kolejnych rewelacji, a wielomiesięczne prace konserwatorskie prowadzone w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu przywracają blask przedmiotom spoczywającym przez wieki w ziemi.

 

Archeologów czeka jeszcze wiele tygodni pracy gabinetowej. Ponad tysiąc wydzielonych zabytków gwarantuje wiele godzin analiz. Zabytki nie powinny jednak tkwić cały czas w magazynach. Dlatego zapraszamy serdecznie na wystawę „234 metry kwadratowe Poznania”, od 16 grudnia do końca sierpnia w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

 

 

^
 

OSADNICTWO WIELOKULTUROWE W NAPACHANIU, GM. ROKIETNICA, STAN. 59. WYNIKI BADAŃ ARCHEOLOGICZNYCH.

 

^
 

Muzealne Centrum Wolontariatu

Muzealne Centrum Wolontariatu

 

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu poszukuje wolontariuszy chętnych do współpracy!

Jeśli interesujesz się archeologią,  lubisz pracę z dziećmi, jesteś osobą otwartą, kreatywną  –  to   Muzeum Archeologiczne z pewnością  będzie miejscem  doskonałym  do Twojego  rozwoju  osobistego.  Poszerzysz swoją wiedzę o przeszłości,  nabędziesz  wiele umiejętności  oraz doświadczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą,  poznasz wiele ciekawych osób.

W Muzeum Archeologicznym jest wiele zadań, w których możesz pomóc:

  • Pomoc w nadzorowaniu ekspozycji muzealnych
  • Przygotowanie materiałów do warsztatów plastycznych
  • Czynny udział w imprezach edukacyjnych

 

W zamian za wykonaną pracę każdy wolontariusz może liczyć na bezpłatny udział w :

  • warsztatach z dawnego rzemiosła (garncarstwo, tkactwo, filcowanie)
  • wernisażach wystaw czasowych
  • wykładach naukowych

 

Ilość dni i czas  pracy zależy od zapotrzebowania, oraz dyspozycyjności wolontariusza

  • 2-3 godzin (podczas weekendów tematycznych)
  • 7 godzin (w tygodniu) w zależności od otwarcia wystaw stałych.

 

W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorem:

 

Agnieszka Łukaszyk

Dział Wystaw i Edukacji

e-mail: agnieszka.lukaszyk@muzarp.poznan.pl

 

^
 

Media Społecznościowe MAP

 

^
 

Aplikacja Mobilna Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

Wszystkich posiadających tablety i smartfony z systemem android, a także iphony i ipady, zapraszamy do pobrania naszej aplikacji mobilnej.

Wspólnie z firmą QR Tag udostępniliśmy naszym zwiedzającym nowe narzędzie pozwalające zwiedzać archeologiczne wystawy oraz otrzymywać informacje o działalności MAP.

Wchodzimy na Google Play lub App Store i pobieramy aplikację o nazwie Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.

Aplikacja jest darmowa!

 

 

 

^