Wystawy nieczynne z powodu święta.

Uprzejmie informujemy, że w dniu 15 sierpnia wystawy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci są nieczynne. Zapraszamy serdecznie od środy 16 sierpnia 2017.

 

^
 

28 lipca w Polsce odbędzie się kolejna edycja!

28 lipca odbędzie się kolejna, trzecia już edycja „Dnia Archeologii”. Wydarzenie odbywać się będzie jedynie w przestrzeni Internetu. Celem tej inicjatywy jest przedstawienie zawodu archeologa, poznanie archeologów i ich pracy, a także podniesienie świadomości na temat znaczenia i ważności archeologii we współczesnym świecie. Wydarzenie to posiadać będzie całkowicie „wirtualny” charakter i odbędzie się za pośrednictwem strony internetowej: www.dayofarchaeology.com.
Zachęcamy do publikowania wpisów. Może być to krótki tekst, zdjęcie, rysunek czy film.

 

 

O czym pisać?

Zasadniczo, to od Ciebie zależy, na jaki temat zamieścisz wpis. Generalnie, chodzi o to, aby opisać swój dzień pracy w archeologii – chcemy dowiedzieć się, jakie zadania codzienne wykonujesz, nad czym aktualnie pracujesz, dlaczego zaangażowałeś się w daną dziedzinę archeologii, jakie projekt naukowy realizujesz, jeśli zaś pracujesz na wykopaliskach, co odkryłeś, bądź też dlaczego chciałeś zostać archeologiem itp. Pamiętaj, że czytelnicy mogą nie rozumieć wszystkich specjalistycznych terminów, jakich używają archeolodzy, postaraj się więc, aby twój język był zrozumiały i w razie konieczności krótko zdefiniuj używane terminy.

 

Jak dodawać wpisy

Jeśli chcesz wziąć udział w „Dniu Archeologii”, wyślij najpierw email na adres: dayofarchaeology@gmail.com, abyśmy mogli zorientować się w ewentualnej liczbie uczestników i przygotować loginy. Swój post będziesz mógł dodać bezpośrednio na naszej stronie internetowej według otrzymanej instrukcji. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie dodać wpis, chętnie umieścimy go na stronie w Twoim imieniu. Wyślij go do nas na adres: dayofarchaeology@gmail.com, my zajmiemy się całą resztą.

 

O projekcie

Inicjatywa „Dnia Archeologii” jest organizowana przez zawodowych archeologów na zasadzie wolontariatu, uczestnictwo w niej jest bezpłatne. „Dzień Archeologii” opiera się jedynie na dobrej woli i pasji do publicznego zaangażowania się w archeologię!

Projekt w Polsce jest tworzony w Instytucie Prahistorii UAM w Poznaniu, w ramach europejskiego projektu NEARCH (www.nearch.eu), którego celem jest stworzenie dialogu między społeczeństwem a naukowcami. Jest on kontynuacją pilotażowej edycji „Dnia Archeologii 2015”, zorganizowanej w naszym kraju ubiegłym roku. Obecnie projekt został także rozszerzony na inne kraje, m.in. Grecję, Holandię, Francję, Włochy, Hiszpanię oraz Niemcy.

Inicjatywa została objęta honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Wożniaka, Komitet Nauk Pra- i Protohistorycznych, Muzeum w Biskupinie, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu oraz Polską Akademię Nauk, oddział w Poznaniu.

 

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych archeologią do zaangażowania się w inicjatywę i publikowania wpisów, by poprzez udział uwypuklić powody, dla których archeologia posiada ważne znaczenie nie tylko dla ochrony przeszłość, lecz również projektowania naszej wspólnej przyszłości!

 

Kontakt:

www.dayofarchaeology.com/dzienarcheologii/

 

 

 

^
 

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że zmarł Profesor Zbigniew Wielgosz

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 2 lipca 2017 roku w wieku 87 lat zmarł

 

Profesor Zbigniew Wielgosz

wybitny historyk mediewista

pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu im Adama Mickiewicza

wielki przyjaciel archeologów i  Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

 

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 5 lipca 2017 roku. Msza Św. odprawiona zostanie o godz. 12.00 w kościele św. Jana Vianneya przy ulicy Podlaskiej 10 w Poznaniu. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godz. 13.00 na cmentarzu przy ulicy Lutyckiej w Poznaniu.

 

^
 

DROGOCENNE PODRÓŻE – Finisaż (28.07.17)

W najbliższy piątek, tj. 28 lipca 2017 r. o godz. 18.00 zapraszamy na finisaż wystawy DROGOCENNE PODRÓŻE. BIŻUTERIA ŚWIATA
Spotkanie z autorką wystawy, Marią Magdaleną Kwiatkiewicz odbędzie się w Muzeum Archeologicznym w sali audiowizualnej. Finisaż będzie miał formę prelekcji, na której autorka zaprezentuje zdjęcia z obecnej wystawy, a także pokaże, jak wyglądają jej podróże na krańce świata.
Będzie to także świetna okazja porozmawiać o biżuterii, fotografii, podróżach, przygodach i perypetiach przywożonych z każdej podróży.

data: 28 lipca 2017 r. (piątek)
godz.: 18.00-19.30
miejsce: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu ul. Wodna 27, sala audiowizualna II piętro
ilość miejsc: 100
cena: wstęp wolny

link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1248558495273960
Zapraszamy serdecznie

Autorka: Maria Magdalena Kwiatkiewicz

Kurator wystawy: Łukasz Walaszczyk

 

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu jest współorganizatorem ekspozycji.

Funkcję kuratora wystawy z ramienia MAP pełni mgr Marta Sierant.

 

^
 

NAGRODY IZABELLA 2016 dla MAP i Genius loci

Dnia 22 maja 2017 roku, w Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach, Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego wręczył nagrody w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „IZABELLA 2016”.

NAGRODY IZABELLA 2016

KATEGORIA I – DZIAŁALNOŚĆ WYSTAWIENNICZANAGRODA GŁÓWNA – GRAND PRIX statuetka „IZABELLA”Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – „Archeologiczne tajemnice palatium i katedry poznańskiego Ostrowa” – wystawa czasowa

 

KATEGORIA II – DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA, PROMOCYJNA, MARKETINGOWA

NAGRODA PIERWSZA

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – „Pokolenie 966 – świt wielkich przemian” – program edukacyjny

 

 

KATEGORIA IV – KONSERWACJA, OCHRONA DZIEDZICTWA KULTURY, INWESTYCJE

NAGRODA DRUGA

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – „Konserwacja zabytków z badań archeologicznych na Starym Rynku w Poznaniu” – prace konserwatorskie

 

^
 

W święto Bożego Ciała Muzeum nieczynne!

Uprzejmie informujemy, że w czwartek 15 czerwca nasze ekspozycje będą nieczynne. Zapraszamy serdecznie już w piątek 16 czerwca od godziny 10.00.

 

^
 

Rozwiązanie gry rodzinnej „Tajemnica zaklętych znaków”!

W ramach „Poznańskich dni rodziny” można było w naszym muzeum wziąć udział w grze rodzinnej, spróbować rozszyfrować sekretną wiadomość i poznać staroegipskie przysłowie. Po spisaniu wszystkich hieroglifów i przetłumaczeniu ich, powinno ułożyć się hasło:
„Orzeszek nie ukazuje drzewa, jakie w sobie skrywa”.
Oto zwycięzcy gry, którym udało się poprawnie odczytać hasło i którzy otrzymują od nas drobne upominki:
Mania Nowak, Łucja Nowak, Teresa Nowak, Bibianna Augustyniak, Ksawery Pietrzak, Maja Małecka, Maciej Kucharski, Hanna Kucharska.
Ze zwycięzcami i ich opiekunami skontaktujemy się drogą mailową.
Gratulujemy!

 

^
 

Świat lugijskich wyobrażeń – wykład 7 czerwca o godz. 11.00

 

^
 

XIII Ogólnopolski Festiwal Kultury Cysterskiej i Słowiańskiej w Lądzie nad Wartą 3-4 czerwca 2017

Grody i Miasta

Życie mieszkańców każdego kraju i każdego regionu koncentruje się wokół głównych ośrodków, pełniących funkcje polityczne, gospodarcze, kulturalne i religijne. Nie inaczej było w średniowieczu.

 

W pierwszych stuleciach tego okresu taką rolę pełniły wśród Słowian grody. Ich wspaniałością, często też potężnymi fortyfikacjami, zachwycali się miejscowi i przyjezdni; dla jednych były przedmiotem dumy, u drugich zaś wzbudzały respekt i zainteresowanie. Na grodach wspierała się siła organizacji plemiennych, wokół nich powstawały państwa, w tym również piastowska Polska. Były one oparciem dla władzy książęcej, broniły granic kraju. Stanowiły miejsca rozwoju handlu i rzemiosła, wyznaczały standardy ówczesnego życia, w nich wreszcie zakładano pierwsze kościoły, które upowszechniały nową wiarę.

 

Z czasem grody zastąpiły miasta. Znane już w starożytności, na ziemiach polskich zaczęły pojawiać się w XIII wieku. Dzięki uzyskiwanym przywilejom, wyzwalały się spod rygorów prawa książęcego, budując podstawy własnej samorządności, stanowiącej inspirację dla wielu współczesnych rozwiązań. Również i one były miejscami rozwoju życia gospodarczego, kulturalnego, religijnego oraz politycznego.

 

Zasługą polskich grodów i miast było stworzenie zrębów krajobrazu osadniczego, jaki znamy w dzisiejszych czasach. Niektóre z współczesnych wielkich ośrodków (np. Poznań, Kraków czy Wrocław) dorównują znaczeniem wczesnośredniowiecznym grodom, z których wywodzą Swój rodowód. Inne (m.in. Warszawa, a na naszym terenie — Pyzdry i Słupca) kontynuują tradycje miast, lokowanych dopiero w późniejszym średniowieczu. Niestety, kariera wielu z nich (w tym Lądu i Giecza) zakończyła się już w tamtej epoce, nikt jednak nie odmawia im zasług oddanych w pierwszym, niezwykle ważnym okresie naszej historii.

Grody i miasta będą tematem XIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie. Opowiemy Wam teraz o dawnych ośrodkach życia społecznego, o ich niezwykłych karierach i upadkach, o roli jaką odegrały w naszych dziejach. Przywołamy ich miniony obraz, wspaniałość fortyfikacji i monumentalnych budowli, pejzaż kramów, warsztatów, domów i ulic, gwar kupców, rzemieślników oraz ciekawskiej gawiedzi, bicie kościelnych dzwonów i śpiew pobożnych mnichów, popisy kuglarzy i ludowych grajków, dymy palenisk i szczęk broni, słowem kolory, dźwięki, zapachy i smaki średniowiecza. Zapraszamy na wykłady, wystawy, prezentacje i warsztaty dla dzieci, na dyskusje o grodach i miastach, które będziemy toczyć wśród słowiańskich namiotów i w klasztornych krużgankach. Tradycyjnie nie zabraknie pokazów, inscenizacji i koncertów. Przyjedźcie do Lądu! Tam bowiem będzie centrum naszego życia i miejsce opowieści o epoce, w której powstały zręby współczesnej Polski i Europy.

Michał Brzostowicz

 

 

 

^
 

Polski Indiana Jones w Poznaniu! prof. Karol Myśliwiec – wykład

Podczas Nocy Muzeów, z okazji otwarcia wystawy „Dwadzieścia lat polskich wykopalisk w Sakkarze” Muzeum Archeologiczne gościć będzie legendę polskiej archeologii Egiptu – profesora Karola Myśliwca. Profesor Myśliwiec przez kilkadziesiąt lat kierował Zakładem Archeologii Śródziemnomorskiej PAN. Sławę (i tytuł „Polskiego Indiany Jonesa”) przyniosły mu badania archeologiczne w Egipcie, najpierw w Tell Atrib w Delcie Nilu, a następnie w Sakkarze przy Piramidzie Schodkowej, gdzie kierowana przez niego misja odkryła grobowce z czasów Starego Państwa (ok. 2700-2200 p.n.e.), między innymi wspaniale dekorowany grobowiec wezyra Merefnebefa.

Profesor Myśliwiec wygłosi w sobotę o godz. 19.30 w Muzeum Archeologicznym wykład pt. „Aleksander – Dżoser – Ozyrys. Dwadzieścia lat polskich wykopalisk w Sakkarze”. Jest to rzadka okazja spotkania światowej klasy uczonego i zetknięcia się z prawdziwymi tajemnicami starożytnego Egiptu.

 

^