Asjut. Na skrzyżowaniu światów, gdzie psy i szakale święte były – wykład

Przypominamy o wykładzie pani dr Teodozji Rzeuskiej (Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie) pt. „Asjut. Na skrzyżowaniu światów, gdzie psy i szakale święte były”, który odbędzie się 26.04.2017 o godz.11.00.

Zdjęcie użytkownika Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.

 

^
 

Dzień Wolnej Sztuki 22.04.2017 o godz. 12.00

Ile czasu spędzasz na oglądaniu  jednego dzieła sztuki w muzeum? 

8 sekund? Badania mówią, że taka jest średnia wśród zwiedzających. Czy Twoja wizyta w muzeum to tak na prawdę jeden wielki maraton, podczas którego chcesz zobaczyć wszystkie pokazywane na ekspozycjach obiekty?

Muzea mają inspirować, a nie męczyć – dlatego proponujemy Wam DZIEŃ WOLNEJ SZTUKI.

W ciągu godziny przyjrzyj się kilku wybranym przez Muzeum Archeologiczne obiektom i oglądaj je POWOLI. Zastanów się, co dokładnie widzisz. Jakie emocje w Tobie wywołują. Posłuchaj, co do Ciebie mówią.

Przy każdym z dzieł nasi kuratorzy pomogą w wolnym oglądaniu artefaktów. Spróbują Was pobudzić do dyskusji i zainspirować do zastanowienia się nad tym, co widzicie.

Chcemy pokazać, że kulturę materialną można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów, że nie ma się odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Przekonamy Was, że każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą możemy sami odkryć.

Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać.

Miłego Dnia Wolnej Sztuki!

 

Co zobaczycie w Muzeum Archeologicznym?

 

Wystawa „Każdy krok zostawia ślad”. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

But typu poulaine

Jest to najbardziej charakterystyczny przedstawiciel europejskiego stroju schyłku średniowiecza (od końca XIV przez cały XV w.). Posiada wydłużony, wąski nosek wypchany włosiem lub mchem. Był niezwykle modny, lecz zupełnie niepraktyczny.

But ochronny – patynka

Patynka to drewniany bądź skórzany but ochronny, zakładany w celu ochrony właściwego obuwia przed zalegającym na ulicy błotem. Popularna była od XIII do XVI w. Wraz ze zmianami w modzie zmieniał się jej kształt, a także zdobienie.

Wystawa „234 metry kwadratowe Poznania”

Diadem turniejowy

Datowany na koniec XIII/ pocz. XIV wieku jest przejawem elitarnej kultury rycerskiej, stąd stanowi jeden z najbardziej cennych zabytków znalezionych podczas badań archeologicznych prowadzonych na Starym Rynku w Poznaniu w 2015 roku. Wykonany został ze stopu cyny z ołowiem. Zarówno sceny figuralne jak  i ornamentyka roślinna odzwierciedlają bogatą symbolikę średniowiecza. Diadem bliźniaczo przypomina pod względem wykonania i zdobnictwa znalezisko z Magdeburga, którego dekoracja obrazuje literacki motyw historii Percewala. Najprawdopodobniej poznański zabytek stanowi także plastyczne odwzorowanie tej opowieści.

 

Znak Pielgrzymii

Wędrówki do miejsc świętych były w średniowieczu jednym z elementów ówczesnej obyczajowości. Symbolem odbycia pielgrzymki stały się od XII wieku sprzedawane pątnikom znaki, w formie odlewu ze stopów cyny i ołowiu, charakterystyczne dla miejsca, do którego pielgrzymowano. Prezentowany na wystawie znak pielgrzymi datowany na 2 poł. XIV wieku związany jest z Wielkimi Relikwiami katedry w Akwizgranie, które wystawiane co siedem lat przyciągały tłumy pielgrzymów z całej Europy. Scena figuralna przedstawia adoracją Sukni Marii pod nią widoczna jest Matka Boska Tronująca z Dzieciątkiem

 

Co zobaczycie w Rezerwacie Archeologicznym na ulicy Posadzego 3?

Wystawa Pokolenie 966. Świt wielkich przemian

 

Kabłączki skroniowe

W tegorocznej edycji w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci tematem przewodnim będą kabłączki skroniowe, jako element kobiecej biżuterii i średniowieczny wyrób złotniczy – głównie odkrywane podczas badań wykopaliskowych w grobach. Materiał zabytkowy pochodzi z badań cmentarzyska prowadzonego na terenie Śródki. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy na powolne zwiedzanie od godziny 12.00.

 

^
 

Konferencja Prasowa „Życie codzienne w piastowskim grodzie” – 27.04 g. 10.00

Zapraszamy serdecznie przedstawicieli mediów do wzięcia udziału w konferencji prasowej dotyczącej II Weekendu na Szlaku Piastowskim pt. Życie codzienne w piastowskim grodzie. Podczas spotkania omówiony zostanie program wydarzeń i będzie można zadać pytania organizatorom.

Spotkanie organizowane jest 27 kwietnia o godzinie 10.00  w Pałacu Górków na ulicy Wodnej 27.

Równocześnie zachęcamy do wzięcia udziału w Weekendzie na Szlaku Piastowskim.

Szczegółowy program wydarzeń w całej Wielkopolsce znajdą Państwo tutaj.

 

Szczególnie polecamy oczywiście nasze inicjatywy 🙂

Co proponuje Muzeum Archeologiczne w Poznaniu?

Sobota 6 maja 2017 r.; godz. 10.00-17.00

wstęp bezpłatny

Narzekasz na szkołę, brak wolnego czasu i korki w mieście? Chcesz od tego uciec?  Mamy dla Ciebie wyjście! Zabierzmy Cię w podróż do czasów piastowskich, w realia średniowiecznego grodu. Rozwiązując zagadki będziesz mógł się przekonać, czy wolisz żyć we współczesnym mieście, czy też może chciałbyś przenieść się na łono natury do średniowiecznego grodu.

Gra rodzinna dla dzieci 8-12 lat z rodzicami – cały dzień

Gra rodzinna dla dzieci w wieku 4-8 lat z rodzicami – cały dzień

Wycieczka archeologicznym tropem

Zwiedzanie wystawy „Tu powstała Polska” (wstęp bezpłatny) po zwiedzeniu wystaw w Genius loci. Zbiórka o godzinie 13.00 w Rezerwacie na ulicy Posadzego 3 i przejście po zwiedzeniu ekspozycji Rezerwatu na ulicę Wodną 27 na wystawę „Tu Powstała Polska”.

 

Co Proponuje Rezerwat Archeologiczny Genius loci?

 

Sobota, 6 maja

Zapraszamy na wycieczkę „Archeologicznym tropem”. Wraz z przewodnikiem-archeologiem będzie można zwiedzić ekspozycje Rezerwatu, a następnie wystawę „Tu powstała Polska” w Muzeum Archeologicznym przy ulicy Wodnej. Zbiórka o godzinie 13.00 w rezerwacie.

Obowiązują bilety wstępu: 4 zł ulgowy, 6 zł normalny, 10 zł rodzinny.

Niedziela, 7 maja

W godzinach 10-15.00 zapraszamy na „Foto sesję u Piastów”.

Zachęcamy aby przenieść się w czasie o 1000 lat wstecz i spojrzeć na siebie z tej perspektywy – kim byśmy byli i jak byśmy wyglądali, gdyby przyszło nam urodzić się w X wieku? Przez cały dzień zapraszamy wszystkich, którzy chcą posiadać zdjęcie swoje lub swojej rodziny w strojach z czasów pierwszych Piastów i w otoczeniu tysiącletniej historii. Udostępniamy garderobę historyczną, liczne kopie zabytków, broni i sprzętów, aby zwiedzający mogli wykonać sobie fotografię stylizowaną na czasy średniowiecza. Jak bym wyglądał jako woj Mieszka I? Czy do twarzy byłoby mi w długiej, lnianej sukni i kabłączkach skroniowych? Czy biżuteria wczesnośredniowieczna będzie się dobrze na mnie prezentować ? W tę niezwykłą niedzielę można to sprawdzić i udokumentować!

Zapisy na foto sesję od 17.04. 2017 r. pod nr tel. 62 852 21 67 w godzinach pracy rezerwatu lub na adres mailowy: rezerwat@muzarp.poznan.pl

UWAGA! Aby wykonać fotografię stylizowaną na czasy średniowiecza należy pamiętać o zabraniu własnego aparatu fotograficznego lub telefonu.

 

 

^
 

Polecamy „Dni Ułana”! Święto 15 Pułku Ułanów Poznańskich

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu poleca imprezę organizowaną przez naszych przyjaciół z Towarzystwa b. Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich  i Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Koła… Niech więc ożywione tym samym duchem i pod tymi samymi proporcami, ku Chwale Pułku, ku Chwale Kawalerii, toczą się nadal…

więcej na: http://www.dniulana.pl/

 

^
 

Darmowy wstęp na wystawy 23 kwietnia

W niedzielę 23 kwietnia 2017 w ramach uczestnictwa w Festiwalu Nauki i Sztuki udostępniamy nasze wystawy do darmowego zwiedzania. Zapraszamy serdecznie od godziny 12.00 do 16.00.

 

^
 

Życzenia i godziny zwiedzania w Święta i triduum paschalne

Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych przepełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia. Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób życzy Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.

Jednocześnie informujemy, że w okresie Świąt Wielkanocnych i Triduum Paschalnego nasze wystawy będą czynne lub zamykane wg następującego porządku:

Wielki Czwartek – 9.00-16.00

Wielki Piątek – 10.00 – 15.00

Wielka Sobota – nieczynne

I święto ( niedziela) – nieczynne

II święto (poniedziałek) – nieczynne

Zapraszamy serdecznie już od wtorku 18.04.2017 w normalnych godzinach otwarcia Muzeum.

Wesołego Alleluja!

 

^
 

Spotkanie z Wikingamii – 08.04.17 od godz.12.00

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaprasza  na 

Spotkanie z Wikingami

Sobota 8 kwietnia 2017

Program:

12:00 – 15:00 – warsztaty plastyczne dla dzieci „W świecie Wikingów” (Dziedziniec)

 12:00 – 15:00 – gra  Hnefatafl, rekonstrukcje historyczne  (Dziedziniec)

 12:20 – pokaz walki wojowników w wykonaniu grupy „Walhalla – inscenizacje historyczne” (Dziedziniec)

 

13:00 – wykład  popularnonaukowy: Andreas Forsgren (Stiftelsen Kulturmiljövård, Szwecja)

„Warriors, traders, sailors and explorers of long ago – Vikings from the North”

(Sala Audiowizualna – II piętro)

 

14:00 –– pokaz walki wojowników w wykonaniu grupy „Walhalla – inscenizacje historyczne” (Dziedziniec)

 15:00 – „O królu, chłopie i kiełbasie” – baśnie skandynawskie dla dzieci w wykonaniu grupy Karawana Opowieści (Dziedziniec)

 Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny

Patroni medialni:   

 

^
 

Nominacja do nagrody im. Józefa Łukaszewicza dla Macieja Przybyła z MAP

 

^
 

Na muzealnym dziedzińcu już czwartego dnia kwietnia!

 

^
 

Naukowy piątek w Muzeum Archeologicznym

Zapraszamy w piątek 31 maraca 2017 do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Oferujemy naszym gościom niezwykłą okazję by wziąć udział w spotkaniach z autorami nowo wydanych publikacji i wysłuchać bardzo interesującego wykładu.

 

 

^