60+kultura, 23-24 września w MAP!

Podczas nadchodzącego weekendu Muzeum Archeologiczne w Poznaniu uczestniczy w akcji 60 + Kultura. Seniorom przysługuje bezpłatny wstęp do Muzeum Archeologicznego w dniach 23 i 24 września 2017 r.

 

Zapraszamy serdecznie do wejścia na oficjalną stronę akcji!

http://www.nck.pl/edukacja/319380-60-kultura-weekend-seniora-z-kultura/

 

 

^
 

Puzzle wielkoformatowe w MAP!

W ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy rodziny z dziećmi do zabawy edukacyjnej w formie puzzli wielkoformatowych – „Przeszłość ukryta w krajobrazie”.

Układając puzzle dzieci będą mogły przekonać się jak z upływem czasu zmienia się krajobraz wokół nas. Poprzez układanie i dopasowywanie do siebie poszczególnych elementów krajobrazu z różnych czasów, staną się „architektami” tego krajobrazu, wyobrażając sobie, jak mogło wyglądać życie i otoczenie ludzi w przeszłości oraz co z dawnych czasów mogło przetrwać do dziś.

Puzzle wielkoformatowe przeznaczone są dla całej rodziny. Dodatkową atrakcją będą aktywności w formie warsztatów plastycznych, na których dzieci samodzielnie wykonają niektóre elementy krajobrazu.

 

Puzzle edukacyjne – „Przeszłość ukryta w krajobrazie”

16.09.2017 r. – 11:00 – 15:00

17.09.2017 r. – 12:00 – 15:00

 

^
 

Polecamy niezwykłe atrakcje w średniowiecznym mieście!

 

^
 

Wracamy do szkolnego rozkładu jazdy! Zmiana godzin otwarcia MAP!

 

Sezon szkolny 01.09.2016 – 30.06.2017
PONIEDZIAŁEK – NIECZYNNE
WTOREK – 09.00-16:00
ŚRODA – 09.00-16:00
CZWARTEK – 09.00-16:00
PIĄTEK – 10.00-17.00
SOBOTA – 10.00-17.00
NIEDZIELA – 12.00-16.00
TELEFON: 61 852 82 51

Przypominamy, że ostatnie wejście jest zawsze na pół godziny przed zamknięciem a w soboty wstęp jest darmowy.

 

^
 

„Black Friday” polskiej turystyki!-Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny

Akcja „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” to znany na całym świecie marketingowy sposób promocji ofert handlowych poprzez rabaty cenowe w ograniczonym czasie.

W ramach akcji zapraszamy do tańszego zwiedzania Muzeum Archeologicznego w Poznaniu!

W ten dzień hotelarze, restauratorzy, właściciele wellnes&spa, gestorzy wszelkich atrakcji turystycznych i inni przedsiębiorcy przyłączają się do ogólnopolskiej akcji zniżkowej.

My także oferujemy 50% zniżki na bilety wstępu do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu!

 

Zniżka będzie do wykorzystania podczas jesiennego weekendu 6 – 8 października 2017.

Pamiętajmy, że 7 października wstęp jak zawsze w sobotę będzie darmowy!

 

 

^
 

Wystawy nieczynne z powodu święta.

Uprzejmie informujemy, że w dniu 15 sierpnia wystawy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci są nieczynne. Zapraszamy serdecznie od środy 16 sierpnia 2017.

 

^
 

Wystawa z cyklu Bliskie spotkania z… Początki miast wielkopolskich

Życie ludzi zawsze skupia się wokół największych ośrodków, będących centrami politycznymi, gospodarczymi, religijnymi i kulturalnymi. Tak było dawniej i tak jest obecnie. W początkach średniowiecza na ziemiach słowiańskich funkcję takich centrów pełniły grody. Te warowne ośrodki stanowiły podstawową siłę organizacji plemiennych, a później bazę pozwalającą na powstawanie państw, w tym także państwa pierwszych Piastów. Istnienie grodów umożliwiało strzeżenie granic i utrzymanie władzy książęcej.  Grody były ośrodkami władzy, a także miejscem intensywnego rozwoju handlu i rzemiosła. Z czasem zaczęły zastępować  je miasta, które na ziemiach polskich pojawiły się w XIII wieku. Lokowanie ośrodków miejskich i nadawanie im przywilejów sprzyjało coraz szybszemu rozwojowi gospodarczemu, politycznemu i kulturalnemu ziem polskich.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu w ramach cyklu Bliskie Spotkania z… zaprezentuje ekspozycje poświęconą początkom urbanizacji na terenach Wielkopolski. Wystawę ubogacą artefakty pochodzące z badań miejskich. Zapraszamy serdecznie na I piętro Pałacu Górków.

 

Kiedy: 1 sierpnia – 15 września 2017

Kuratorzy wystawy: Magdalena Sprenger, Magdalena Poklewska-Koziełł

Gdzie: Sala wystaw czasowych I piętro MAP

Wstęp: Po zakupie biletu MAP

 

^
 

Ptaki w kadrach zaklęte – wystawa fotografii na dziedzińcu MAP

 

Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie dziko żyjących w Polsce ptaków, w szczególności gatunków śpiewających. Trznadle, sikory czy łuszczaki występują w lasach, parkach i ogrodach, jednak ze względu na swoją pospolitość i niewielkie rozmiary nie stanowią głównych celów fotografii przyrodniczej. Autor wystawy odchodzi od takiego podejścia, poświęca ekspozycję w całości gatunkom często spotykanym, aby ukazać odbiorcy piękno na pozór zwyczajnej awifauny. Dla osiągnięcia tego celu fotograf zatrzymuje przyrodę w nietypowy sposób, wykorzystując intrygującą perspektywę, zastanawiające układy kompozycji i grę nieostrości. Warto bowiem zatrzymać się przy naturze, przystanąć w codziennym pośpiechu i dostrzec magię świata dzikiej przyrody.

Słowo o autorze:Piotr Górny – fotograf dzikiej przyrody, nagradzany i wyróżniany w konkursach i festiwalach międzynarodowych (Tokyo International Foto Awards, Moscow International Foto Awards, Prix de la Photographie Paris, International Photo Salon Plovdiv, Fine Art Photography Awards), Fotograf Roku 2017 Okręgu Toruńskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Prace autora publikował „National Geographic”, „Acta Ornithologica”, „Foto-Kurier”, „MP Salamandra”, „ASF International Fine Art Photography”. Indywidualne wystawy Piotra Górnego miały miejsce m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy czy Uniwersytecie Gdańskim. Jesienią 2016 roku autor był gościem IX Międzynarodowego Festiwalu Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Sztuka Natury”.

 

Wystawa czynna od 11 sierpnia do 30 września 2017.

 

^
 

28 lipca w Polsce odbędzie się kolejna edycja!

28 lipca odbędzie się kolejna, trzecia już edycja „Dnia Archeologii”. Wydarzenie odbywać się będzie jedynie w przestrzeni Internetu. Celem tej inicjatywy jest przedstawienie zawodu archeologa, poznanie archeologów i ich pracy, a także podniesienie świadomości na temat znaczenia i ważności archeologii we współczesnym świecie. Wydarzenie to posiadać będzie całkowicie „wirtualny” charakter i odbędzie się za pośrednictwem strony internetowej: www.dayofarchaeology.com.
Zachęcamy do publikowania wpisów. Może być to krótki tekst, zdjęcie, rysunek czy film.

 

 

O czym pisać?

Zasadniczo, to od Ciebie zależy, na jaki temat zamieścisz wpis. Generalnie, chodzi o to, aby opisać swój dzień pracy w archeologii – chcemy dowiedzieć się, jakie zadania codzienne wykonujesz, nad czym aktualnie pracujesz, dlaczego zaangażowałeś się w daną dziedzinę archeologii, jakie projekt naukowy realizujesz, jeśli zaś pracujesz na wykopaliskach, co odkryłeś, bądź też dlaczego chciałeś zostać archeologiem itp. Pamiętaj, że czytelnicy mogą nie rozumieć wszystkich specjalistycznych terminów, jakich używają archeolodzy, postaraj się więc, aby twój język był zrozumiały i w razie konieczności krótko zdefiniuj używane terminy.

 

Jak dodawać wpisy

Jeśli chcesz wziąć udział w „Dniu Archeologii”, wyślij najpierw email na adres: dayofarchaeology@gmail.com, abyśmy mogli zorientować się w ewentualnej liczbie uczestników i przygotować loginy. Swój post będziesz mógł dodać bezpośrednio na naszej stronie internetowej według otrzymanej instrukcji. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie dodać wpis, chętnie umieścimy go na stronie w Twoim imieniu. Wyślij go do nas na adres: dayofarchaeology@gmail.com, my zajmiemy się całą resztą.

 

O projekcie

Inicjatywa „Dnia Archeologii” jest organizowana przez zawodowych archeologów na zasadzie wolontariatu, uczestnictwo w niej jest bezpłatne. „Dzień Archeologii” opiera się jedynie na dobrej woli i pasji do publicznego zaangażowania się w archeologię!

Projekt w Polsce jest tworzony w Instytucie Prahistorii UAM w Poznaniu, w ramach europejskiego projektu NEARCH (www.nearch.eu), którego celem jest stworzenie dialogu między społeczeństwem a naukowcami. Jest on kontynuacją pilotażowej edycji „Dnia Archeologii 2015”, zorganizowanej w naszym kraju ubiegłym roku. Obecnie projekt został także rozszerzony na inne kraje, m.in. Grecję, Holandię, Francję, Włochy, Hiszpanię oraz Niemcy.

Inicjatywa została objęta honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Wożniaka, Komitet Nauk Pra- i Protohistorycznych, Muzeum w Biskupinie, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu oraz Polską Akademię Nauk, oddział w Poznaniu.

 

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych archeologią do zaangażowania się w inicjatywę i publikowania wpisów, by poprzez udział uwypuklić powody, dla których archeologia posiada ważne znaczenie nie tylko dla ochrony przeszłość, lecz również projektowania naszej wspólnej przyszłości!

 

Kontakt:

www.dayofarchaeology.com/dzienarcheologii/

 

 

 

^
 

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że zmarł Profesor Zbigniew Wielgosz

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 2 lipca 2017 roku w wieku 87 lat zmarł

 

Profesor Zbigniew Wielgosz

wybitny historyk mediewista

pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu im Adama Mickiewicza

wielki przyjaciel archeologów i  Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

 

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 5 lipca 2017 roku. Msza Św. odprawiona zostanie o godz. 12.00 w kościele św. Jana Vianneya przy ulicy Podlaskiej 10 w Poznaniu. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godz. 13.00 na cmentarzu przy ulicy Lutyckiej w Poznaniu.

 

^