„Muzeum Małego Odkrywcy” to program Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program: „Dziedzictwo kulturowe; priorytet: Wspieranie działań muzealnych”). W jego ramach zmodernizowalismy stałe wystawy muzealne pod kątem najmłodszych zwiedzających.

Powstały specjalne Punkty i Ścieżki – Trasy Małego Odkrywcy w ramach czterech wystaw stałych. Dzięki temu dzieci w wieku do lat dziesięciu  mogą aktywnie brać udział w zwiedzaniu muzeum. Program kierujemy również do dzieci słabowidzących i o ograniczonej sprawności ruchowej.

W celu osiągnięcia tych zamierzeń, wprowadziliśmy nowe elementy aranżacji, pozwalające na przystosowanie ekspozycji do zwiedzania przez dzieci w wieku przedszkolnym (4-6 lat) i wczesnoszkolnym (7-10 lat). Zakres merytoryczny projektu obejmuje zagadnienia związane z ochroną i promocją dziedzictwa archeologicznego, szeroko rozumianą przeszłością, ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów regionu Wielkopolski i początków państwa polskiego.

Mamy nadzieję, że realizując ten program przełamiemy stereotyp muzeum, jako instytucji mało przyjaznej dla najmłodszych dzieci.

Pomysłodawczynią inicjatywy jest Sabina Hryniewiecka z Działu Wystaw i Edukacji.
 
UWAGA!
Do udziału w Muzeum Małego Odkrywcy zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 4-10 lat w soboty, w godzinach otwarcia Muzeum. 

Materiały do uzupełnienia podczas zwiedzania ścieżki Muzeum Małego Odkrywcy udostępniamy do wcześniejszego wydruku w plikach pdf:

WYSTAWA ŚREDNIOWIECZNA, plik PDF, wielkość ok. 1,91 MB

WYSTAWA SUDAŃSKA, plik PDF, 5,32 MB

WYSTAWA EGIPSKA, plik PDF, wielkość ok. 5,23 MB

WYSTAWA PRADZIEJE, plik PDF, wielkość ok. 5,12 MB

 
 
 
W wybranych Punktach Muzeum Małego Odkrywcy zamieściliśmy oznakowanie, informujące, że część z wykonanych przedmiotów opisana jest w alfabecie Braille’a i przeznaczona dla dzieci słabowidzących: 
 
 
 
PATRONI MEDIALNI: