Terra Incognita! Odkryj Ostrów Tumski!

TERRA INCOGNITA – ODKRYJ OSTRÓW TUMSKI!

Terra IncognitaCentrum Turystyki Kulturowej TRAKT zaprasza na Ostrów Tumski  i zachęca do udziału w akcji, która otwiera wrota do przeszłości bliskiej i odległej. To dobre miejsce na start dla początkujących turystów i historyków. Dlaczego? Bo tu się Polska zaczęła.

Wawel, Wzgórze Lecha i Ostrów Tumski w Poznaniu
Wielkie wydarzenia, znane postaci i legendarne miejsca zawsze budziły powszechne  zainteresowanie. Czas odkryć Ostrów Tumski, który kryje w swej przestrzeni narodowe symbole. Rozpoczniemy od chrztu Polski, Mieszka I, Dąbrówki i Bolesława Chrobrego.

Ostrów Tumski na Trakcie Królewsko-Cesarskim
Jednym z najważniejszych miejsc na poznańskim szlaku turystycznym jest Ostrów Tumski. Kiedyś przemierzali tędy władcy, dziś wędrują tutaj turyści podziwiając pamiątki 1000-letniej historii tego miejsca. Warto przyłączyć się do nich.

Weź udział w akcji Terra Incognita! Odkryj Ostrów Tumski!
Przez cały rok 2012 zorganizowany będzie cykl atrakcji, który przybliży burzliwe dzieje Ostrowa Tumskiego. Oprócz artykułów i reportaży radiowych, przygotowano prelekcje i wycieczki. Udział w przedsięwzięciach jest bezpłatny.

Kolekcjonuj materiały – stwórz własny przewodnik po Ostrowie Tumskim!
Co miesiąc na stronie internetowej Traktu Królewsko-Cesarskiego publikowane będą tematyczne artykuły, reportaże radiowe, foldery turystyczne i fotografie. Materiały będzie można pobrać, tworząc własny przewodnik po Ostrowie Tumskim. Pierwsze atrakcje już w styczniu!

Gdzie spoczęli Mieszko I i Bolesław Chrobry?

Artykuł: www.poznan.pl/trakt (zakładka Ostrów Tumski)

Audycja radiowa: 8 kwietnia (niedziela), g. 15.10, Radio Emaus

Prelekcja: 11 kwietnia (środa), g. 19, Cafe Misja ul. Gołębia 1, Daina Kolbuszewska

Wycieczka: 14 kwietnia (sobota), g. 12, spotkanie przy kościele NMP na Ostrowie Tumskim

O poszukiwaniach grobów Mieszka I i Bolesława Chrobrego, sporach, jakie wybuchały na tym tle, o tym co kryły w sobie domniemane groby pierwszych władców i co z nich wyjęto .w XIX w. traktować będzie kolejna prelekcja Dainy Kolbuszewskiej z cyklu Terra Incognita – odkryj Ostrów Tumski w Cafe Misja. Opowiemy o tradycji, zgodnie z którą pierwsi polscy władcy zostali pochowani w Poznaniu – jej sile, roli i znaczeniu. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, którzy z piastowskich władców rzeczywiście spoczęli w katedrze.  A przy okazji przyjrzymy się wizytom książąt i koronowanych głów na Ostrowie Tumskim, które czasem także związane były z rolą poznańskiej katedry jako królewskiej nekropolii.

Więcej informacji na temat projektu na stronie www.poznan.pl/trakt
Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT