15 października – 15 grudnia 2014 r.

kurator wystawy: dr Dobiesława Bagińska

Piwo, które jest tematem przewodnim naszej wystawy, produkowano w starożytnym Sudanie od niepamiętnych czasów. Ekspozycja prezentuje wszystkie aspekty związane z produkcją piwa, poczynając od dokumentacji etnograficznej, archeoobotanicznej, prezentacji upraw oraz znaczenia piwa w kulturze starożytnego Sudanu.

W trakcie prac wykopaliskowych w Sudanie, prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu w latach 2003-2010 na IV Katarakcie Nilu, odkryto niespotykaną liczbę ceramicznych butli o wydłużonej szyjce typu „beer jar”, służących do przechowywania właśnie piwa. Ustawiane one były w pochówkach jako dary grobowe wraz z innymi cennymi naczyniami. Znaleziska te, datowane od okresu meroickiego do okresu chrześcijańskiego, czyli od III w. p.n.e. do XIV w. n.e., świadczą o niezwykłej wadze piwa w życiu i wierzeniach ludów zamieszkujących niegdyś Sudan. Te niezwykle bogate znaleziska stały się dla nas inspiracją do dalszych badań tego fascynującego aspektu dawnej kultury Sudanu i zaczątkiem dzisiejszej wystawy.

Na wystawie prezentujemy również współczesne materiały etnograficzne pozwalające na opisanie sposobów produkcji piwa. Podamy również przepisy na piwo pochodzące z poszczególnych regionów Sudanu – Prowincji Północnej, Nubii, Kassali, Chartumu i Darfuru.

Ekspozycji dopełniają ciekawe fotografie przedstawiające kulturę starożytnego i współczesnego Sudanu, przebieg naszych badań wykopaliskowych oraz najważniejszy element związany z kulturą piwa, czyli naczynia na piwo pochodzące z  Es-Sadda, Hagar El-Beida, Saffi, Tanqasi, Meroe, Starej Dongoli i Banganarti.

Patroni medialni wystawy: