Niedziela, 21 lipca 2019, Imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora PL EN | |

KONTAKT


INFORMACJA +48 61 852 82 51 muzarp@man.poznan.pl

OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH(RODO)

JAK DOJECHAĆ


GODZINY OTWARCIA


Sezon szkolny
01.09.2018 – 30.06.2019
PONIEDZIAŁEK – NIECZYNNE
WTOREK – 09.00-16:00
ŚRODA – 09.00-16:00
CZWARTEK – 09.00-16:00
PIĄTEK – 10.00-17.00
SOBOTA – 10.00-17.00
NIEDZIELA – 12.00-16.00

APLIKACJA MOBILNA


aplikacja mobilna

 

aplikacja android
aplikacja iOS

WYSTAWA Z CYKLU „BLISKIE SPOTKANIA Z… BRĄZOWA FIGURKA ZOOMORFICZNA Z MIEJSCOWOŚCI NIESŁABIN

WYSTAWA Z CYKLU „BLISKIE SPOTKANIA Z… BRĄZOWA FIGURKA ZOOMORFICZNA Z MIEJSCOWOŚCI NIESŁABIN

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia kolejnej odsłony cyklu ekspozycji „Bliskie spotkania z…”! Tym razem przedmiotem naszych archeologicznych dysput i rozważań stała się brązowa figurka zoomorficzna z miejscowości Niesłabin.

Brązowa figurka zoomorficzna z miejscowości Niesłabin w gminie i powiecie śremskim woj. wielkopolskie

W maju 2016 roku do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu trafił niecodzienny zabytek archeologiczny przekazany przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Była nim niewielka figurka, przedstawiająca najprawdopodobniej wołka. Przedmiot wykonano z surowca brązowego. Artefakt został przekazany nieodpłatnie przez jego znalazców - pp. Przemysława Bykowicza, Michała Sikorskiego i Leszka Haufa. Figurce nadano numer inwentarzowy i katalogowy: MAP 2016:12 oraz MAP 2016JL2/L i włączono do kolekcji zabytków Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Według informacji uzyskanych od jej odkrywców, figurka został przypadkowo znaleziona w obrębie gruntów wsi Niesłabin k/Śremu. Jak wynika z ewidencji konserwatorskiej było to miejsce znane z badań Archeologicznego Zdjęcia Polski jako stanowisko trzydzieste – NIESŁABIN (AZP 58-28, nr 90). 

Po przejęciu zabytku od znalazców przeprowadzono uzupełniające badania powierzchniowo-weryfikacyjne, które pozwoliły zarejestrować wielokulturowe ślady osadnictwa, w tym miejscu. 

Przedstawienia różnych postaci zwierzęcych w plastyce figuralnej w ikonografii (przeważnie w formie zdobień na naczyniach) ludności kultury łużyckiej są dość bogate, także na terenach polskich. Przyjmuje się dość powszechnie, że były one przedmiotem epifanii lub atrybutami różnych ubóstwianych sił przyrody, jak słońce, księżyc, płodność itp. Mimo że, najczęściej pojawiającymi się elementami w plastyce figuralnej kultury łużyckiej są ptaki, to znane są także przedstawienia różnych zwierząt czworonożnych, w tym bydła, barana, krowy, konia, jelenia i innych. 

 

Kurator wystawy: Andrzej Krzyszowski

Opracowanie graficzne: Joanna Kurkowicz

Aranżacja plastyczna: Barbara Bednarczyk

Zdjęcia: Bogdan Walkiewicz, Kateriny Zisopulu-Bleja 

Montaż: Mariusz Baumgart Paweł Kubiak