Poniedziałek, 13 lipca 2020, Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty PL EN | |

JAK DOJECHAĆ


GODZINY OTWARCIA


Wtorek – Czwartek: 10.00 – 17.00

Piątek – Sobota: 11.00 – 18.00

Niedziela: 12.00 – 16.00

Poniedziałek – nieczynne

APLIKACJA MOBILNA


aplikacja mobilna

 

aplikacja android
aplikacja iOS

Wystawa z cyklu Bliskie Spotkania z… Piękno Sahary. Przedstawienia kobiet w sztuce naskalnej Afryki Północnej

Wystawa z cyklu Bliskie Spotkania z… Piękno Sahary. Przedstawienia kobiet w sztuce naskalnej Afryki Północnej

Choć dziś jest największą pustynią świata, to w żadnym wypadku nie jest to kraina ani pusta,  ani nudna. Wręcz przeciwnie. Sahara to niezwykłe bogactwo krajobrazów i świat, który wciąż jeszcze możemy odkrywać, i jako podróżnicy, i jako badacze. Jest to szczególny raj dla archeologów, bowiem na przekór groźnej naturze Sahary ludzie wędrują po niej, a nawet ją zamieszkują, od tysięcy lat. W dodatku mogąc już dziś rekonstruować zmiany klimatyczne, jakie następowały po sobie przez ostatnie kilkadziesiąt tysięcy lat, wiemy, że Sahara nie zawsze była pustynią. Około 12 tysięcy lat temu, wraz z początkiem ery holocenu, napływ deszczów z południa stopniowo przekształcał krajobraz Sahary w sawannę i step. Przez kolejnych kilka tysiącleci dużo łatwiej było o znalezienie źródeł wody, jako że z górskich masywów spływały rzeki, a w nieckach tworzyły się jeziora. Przez dużą część holoceńskich pradziejów ludzie bytowali więc w zupełnie innych warunkach niż obecnie, mogąc polować na zwierzęta, które dziś spotkać możemy dopiero znacznie dalej na południe.

 

Pozostałości po tych społecznościach jest bardzo wiele, ale niektóre z nich fascynują szczególnie mocno. Należą do nich malowidła i ryty naskalne, których Sahara ma być może więcej niż jakikolwiek inny region na świecie. Znaleźć je możemy niemal wszędzie tam, gdzie są skały, choć największe nagromadzenia sztuki naskalnej występują w obrębie dużych płaskowyżów i masywów górskich.

 

Niniejsza wystawa z jednej strony podkreśla różnorodność stylistyczną i tematyczną prahistorycznej sztuki naskalnej od Maroka aż po Egipt. Z drugiej zaś prezentuje jeden szczególny temat czy element w bogatym repertuarze ikonografii saharyjskiej — przedstawienia kobiet. Wierzymy, że wybrane przez nas fotografie i ilustracje dają niecodzienną okazję, by przyjrzeć się kobietom w prahistorii Afryki, a także samej sztuce, która je przedstawia. Chcielibyśmy, aby skłaniały one do refleksji zarówno nad rolą kobiet w przeszłych społecznościach, jak i nad zmiennością kryteriów estetycznych, w tym definicji piękna.

Paweł Polkowski

 

Kiedy:  grudzień 2018 – marzec 2019

Kuratorzy: dr Paweł Polkowski

Gdzie: I Piętro Pałacu Górków

Wstęp: Po zakupie biletu MAP