Sobota, 15 sierpnia 2020, Imieniny: Marii, Napoleona, Stelii PL EN | |

JAK DOJECHAĆ


GODZINY OTWARCIA


Wtorek – Czwartek: 10.00 – 17.00

Piątek – Sobota: 11.00 – 18.00

Niedziela: 12.00 – 16.00

Poniedziałek – nieczynne

APLIKACJA MOBILNA


aplikacja mobilna

 

aplikacja android
aplikacja iOS

Wystawa w gmachu NBP i relacja fotograficzna z konferencji naukowej w budynku MAP

Wystawa w gmachu NBP i  relacja fotograficzna z konferencji naukowej w budynku MAP

W roku 2019 przypada jubileusz poznańskiego introligatorstwa. W 1919 roku powstała Spółka „Przesławski i Cierniak”, która obejmowała: fabrykę kartonaży, introligatornię, drukarnię oraz hurtownię materiałów introligatorskich. Przed dziewięćdziesięcioma laty z inicjatywy Józefa Przesławskiego powołano w Poznaniu Cech Samodzielnych Introligatorów.

 

Wystawa z okazji jubileuszu będzie rozwinięciem opisu działalności introligatorów w Poznaniu w okresie II Rzeczypospolitej. Zaprezentowana zostanie działalność Józefa Przesławskiego oraz środowiska rzemieślniczego, a także największe wydarzenie tamtego okresu – Powszechna Wystawa Krajowa. Ekspozycja została w całości przygotowana i opracowana przez prawnuka Józefa – Karola Przesławskiego. Zwiedzający wystawę będą mogli zapoznać się z bogatym życiorysem poznańskiego mistrza introligatorskiego. Był on nie tylko rzemieślnikiem – artystą, ale także społecznikiem. Ponadto dzięki współpracy z Biurem programu „Niepodległa” zostanie przedstawiona historia kroju pisma „Brygada”. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 16 września do 29 listopada w gmachu Narodowego Banku Polskiego Oddział w Poznaniu(al. Marcinkowskiego 12).

 

Drugim wydarzeniem w ramach obchodów Jubileuszu Poznańskiego Introligatorstwa będzie konferencja naukowa organizowana we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Spotkanie ma na celu podsumowanie działań upamiętniających introligatorstwo poznańskie oraz przedstawienie wybranych postaci i instytucji związanych z historią rzemiosła w Poznaniu. Odbędzie się 30 września w Pałacu Górków, dawnej siedzibie firmy Józefa Przesławskiego. Wśród planowanych wystąpień poruszone będą tematy dotyczące między innymi: poznańskich wydawców i księgarzy, „Polskiej Gazety Introligatorskiej” oraz Wysiedleń Wielkopolan w czasie II Wojny Światowej.

Program Konferencji

galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria