Czwartek, 22 kwietnia 2021, Imieniny: ſukasza, Kai, Nastazji PL EN | |

JAK DOJECHAĆ


GODZINY OTWARCIA


Wtorek – Czwartek: 10.00 – 17.00

Piątek – Sobota: 10.00 – 18.00

Niedziela: 12.00 – 16.00

Poniedziałek – nieczynne

APLIKACJA MOBILNA


aplikacja mobilna

 

aplikacja android
aplikacja iOS

Zostań badaczem sztuki naskalnej! - podziwiamy głazy w technologii RTI

Zostań badaczem sztuki naskalnej! - podziwiamy głazy w technologii RTI

 

Zostań badaczem sztuki naskalnej!

Drogi internauto, w naszym Muzeum znajdują się niewielkie głazy z Sudanu, na których kilka tysięcy lat temu wykonane zostały ryty naskalne. Jeżeli jednak nie możesz nas dziś odwiedzić, to nic straconego! Dajemy Ci bowiem wyjątkową możliwość obejrzenia ich tutaj: 

 

kamień nr 1

 

kamień nr 2

 

kamień  nr 3

kamień  nr 2 (zmiana barwy)

 

w dodatku w taki sposób, jak gdybyś trzymał w ręku prawdziwy zabytek. Jak to możliwe?

 

Czym są zobrazowania RTI?

Przed Tobą efekt użycia przez nas specjalnej techniki dokumentacyjnej zwanej dość tajemniczo RTI. W największym skrócie, polega ona na wykonaniu aparatem cyfrowym, ustawionym nieruchomo, bardzo wielu fotografii zabytku oświetlanego lampą błyskową lub innym silnym źródłem światła. Na każdym z wykonanych zdjęć lampa rzuca światło na dokumentowany zabytek z innego kierunku.
W rezultacie otrzymuje się „model”, który możemy wirtualnie oświetlać z dowolnej strony, tak jakbyśmy używali do tego celu np. latarki.

 

Czym to się różni od zwykłej fotografii?

Różnica jest olbrzymia! Ryty naskalne w naszym Muzeum są niezwykle ciekawe, choć jednocześnie niekiedy trudne do oglądania. Wszystko dlatego, że przedstawienia te ulegały przez tysiące lat stopniowemu niszczeniu, a także pokryły się ciemną powłoką (tzw. warniszem lub lakierem pustynnym) o kolorze niemal identycznym jak pozostała powierzchnia kamieni. Ponieważ ryty są dość płytkie, nie zawsze łatwo je dojrzeć – po prostu potrzeba do tego światła padającego pod odpowiednim kątem. Jak zaraz się przekonasz, takie światło możesz rzucić samemu, używając do tego wyłącznie myszki od komputera.

 

Co przedstawiają ryty na głazach?

Cóż, żeby nie psuć Ci zabawy, nie będziemy dokładnie opisywać naszych kamieni. Możesz się jednak spodziewać odnaleźć na nich zwierzęta i ludzi. Jeden z głazów zawiera coś, czego nawet my nie umiemy rozpoznać! Tym samym istnieje możliwość, że sfotografowaliśmy ten zabytek do góry nogami lub z boku. Jeżeli więc masz pomysł, czym może być przedstawienie na kamieniu nr 3, nie wahaj się nam o tym powiedzieć!

 

Jeżeli zainteresował Cię ten temat, to więcej informacji znajdziesz w artykule z czasopisma Fontes Archeologici Posnanienses oraz w artykule z czasopisma Archeologia Żywa.

 

Polecamy także stronę https://archeologia.com.pl/!